• slide_01.jpg
 • slide_02.jpg
 • slide_03.jpg
 • slide_04.jpg
 • slide_05.jpg
 • slide_06.jpg
 • slide_07.jpg
 • slide_08.jpg
 • slide_09.jpg
 • slide_10.jpg
 • slide_11.jpg
 • slide_12.jpg
 • slide_13.jpg
 • slide_14.jpg
 • slide_15.jpg
 • slide_16.jpg
 • slide_17.jpg
 • slide_18.jpg
 • slide_19.jpg
 • slide_20.jpg

Tak jaký byl Svojšický Podzim 2022?

Tak trochu deštivý, ale nakonec snad vydařený.

10.9.2022 přesně ve 13:00 zahájila pardubická skupina Country Colaps již 22. ročník festivalu Svojšický Podzim. Kapela byla letos posílená o Olinku Březinovou, která nastoupila do Country Colapsu během prázdnin a obohatila nás tak jak o vokál, tak i o housle.

Následovala skupina KoYoTi. Vlastně to vypadalo, že se na pódiu moc nezměnilo, protože z Colapsu hraje v KoYoTech nejen Majk a Drn, ale nově také právě zmiňovaná Olča. Ty doplnila rtyňská sekce kapely KoYoTi, lídr kapely Petr Kaněra, Pája Volf a Petr Ilchman. Během vystoupení se sice snesl na svojšický areál ohlušující déšť, ale ten naštěstí brzy pominul a kapela odehrála bez přerušení.

SP 2022 024

I v letošním roce jsme trochu s obavami sledovali vývoj pandemie coronaviru, ale přesto jsme věřili, že 21.ročník Svojšického Podzimu se bude smět uskutečnit bez omezení. Stejně jako v minulosti, i letos jsme měli štěstí nejen na to, že jsme mohli festival bez obav uspořádat, ale i na počasí.

A tak 11. září úderem 13. hodiny mohla pořádající skupina Country Colaps - Pardubice zahájit festival Svojšický Podzim 2021. Po vztyčení festivalové vlajky a přivítání obou moderátorů Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka následovalo zhruba půlhodinové vystoupení této kapely, která je nedílně spjata se Svojšickým Podzimem od jeho založení.

Jako první soutěžní skupina vystoupilo DUO TORNÁDO ve třech - Malý Chlumec. Duo Tornádo: Marcela Plšková a Iveta Tornádo Eliášková doplněné o basistu Milana Čombeho Lhotského neúčinkovalo ve Svojšicích poprvé a přineslo divákům energicky zahrané trampské písničky se skvělým vokálem.

svojsicky podzim 2021 40

 

Festivalová a koncertní sezóna v roce 2020 byla ovlivněna pandemií koronaviru. Přesto jsme na rozdíl od jiných pořadatelů měli to štěstí a mohli uspořádat festival Svojšický Podzim prakticky v plném rozsahu.Štěstí jsme měli i v tom, že nám opět přálo počasí a bylo opravdu nádherně.

Dvacátý ročník festivalu zahájila také dvacetiletá skupina Country Colaps, která tak trochu společně s pořadateli oslavila na festivalu své 20. výročí. Dvacítka byla letos opravdu symbolická. V roce 2020 se na dvacátém ročníku Svojšického Podzimu sešlo před pódiem i dvacet pořadatelů.

sp20 001

Pomalu se stává tradicí, že na Svojšický Podzim se kamarádi sjíždí již v pátek podvečer a nebylo tomu jinak ani v pátek 13. září 2019. Příjemný pohodový jamm se u některých kamarádů protáhl až do ranních hodin.

Samotný festival začal, jak je již dlouhá léta zvykem, úderem 13. hodiny v sobotu 14.9.2019. Zahájila, jak jinak, pořádající kapela COUNTRY COLAPS - Pardubice. Protože Svojšický Podzim je již festivalem tradičním, tradiční jsou i moderátoři, kteří festival provázejí: Radek "Tučňák" Ujčík a Martin "Drn" Nýdr. Do třetice všeho tradičního se za mixážní pult posadil Lukáš Faltus - Ášek.

Ale dost již bylo tradic, pojďme zmínit i něco nového. Nové bylo občerstvení, o které se nám postaral kamarád Hezoun a ujal se toho skvěle.

Jako druhá kapela na pódiu stanula kapela KoYoTi ze Rtyně v Podkrkonoší kteří se dohromady scházejí jen poskrovnu a tak si vždycky své vystoupení řádně užijí. Nováčkem ve Svojšicích byla dámská kapela AJETO – Praha. Kapela složená ze tří zpěvaček a muzikantek předvedla velice pěkné, vokálově propracované vystoupení.

svojsicky podzim 2019 037

Následovala skupina CHVÍLE Hronov se směsicí českého irského folku. Další skupina podle názvu byla na Svojšickém Podzimu také nováčkem, ale není tomu tak úplně, protože její část jsme již ve Svojšicích vídali ve skupině Choroši. Skupina TRIOMAT vyměnila kytaristu z Chorošů za sympatickou basistku. Z jejich písniček nevyprchal příjemný humor Chorošů a přesto po hudební stránce neztratil Triomat originalitu.

Naprostou lavinou bylo vystoupení skupiny HŘÍCH a jejich zpěvačky Evičky Vlasákové. Hřích si přivezl velice silný fanklub, který byl ve svojšickém kulturním areálu k nepřehlédnutí.

svojsicky podzim 2019 095

Protože program Svojšického Podzimu 2019 poznamenala trochu marodka a absence některých přihlášených skupin, trochu jsme zaimprovizovali a na pódiu se objevila skupina RELAX Dobruška. Kamarádi, kteří se původně přijeli jen podívat, se nenechali dlouho přemlouvat, půjčili si nástroje a ukázali, co umí.

První ryze trampskou skupinou letošního Svojšického Podzimu byla skupina T-Qartet Pardubice. Následoval OTISK z Nového Rychnova a trampský blok uzavřela skupina CHRPA Chrudim.

svojsicky podzim 2019 142

Během vystoupení Chrpy padl na svojšický kulturní areál soumrak a přišel čas na vystoupení hosta Svojšického Podzimu 2019, skupinu COUNTRY LADIES. Pražská, ryze dámská skupina vznikla v r. 1978. Kapela hraje po celé naší republice i v zahraničí tradiční americké i české country, trampské písně i černošské spirituály.

Během jejich vystoupení se pečlivě sčítali divácké hlasy, které nakonec rozhodli o třech nejlepších skupinách:

 1. Otisk – Nový Rychnov
 2. Hřích – Vlkančice
 3. Chrpa – Chrudim

Po vyhlášení těch nejlepších a stažení festivalové vlajky následovala tradiční tečka Svojšického Podzimu  - country bál se skupinou Nawostro z Červených Peček. Byla to opravdu parádní zábava a kapela hrála do časných ranních hodin, za což jim patří veliký dík.

svojsicky podzim 2019 148

Poděkovat musíme i všem divákům a kamarádům kteří nám s festivalem pomáhají. Nezbývá než se těšit na ten příští, 20. ročník.

AHOJ

Za všechny pořadatele Tomáš "Majk" Vyhnálek

Statistiky

Dnešní datum:

Svátek má:

Partneři

Partnerské festivaly PORTY

partner porty 24

Novinky e-mailem

asekCRo PA logo 1047 barv v8  webtom martlogoRadioSamsonzlaty spendlik radio folk