Festivalová a koncertní sezóna v roce 2020 byla ovlivněna pandemií koronaviru. Přesto jsme na rozdíl od jiných pořadatelů měli to štěstí a mohli uspořádat festival Svojšický Podzim prakticky v plném rozsahu.Štěstí jsme měli i v tom, že nám opět přálo počasí a bylo opravdu nádherně.

Dvacátý ročník festivalu zahájila také dvacetiletá skupina Country Colaps, která tak trochu společně s pořadateli oslavila na festivalu své 20. výročí. Dvacítka byla letos opravdu symbolická. V roce 2020 se na dvacátém ročníku Svojšického Podzimu sešlo před pódiem i dvacet pořadatelů.

sp20 001

Po vystoupení Country Colapsu přišla řada na první soutěžní skupinu KOMPLETNÍ TORZO - Praha. Ta byla sice ve Svojšicích poprvé, ale některé její členy jsme zde již viděli ve skupinách Nostalgie nebo Na ex.

Velice zábavná byla KÓSAVÁ DEKA - bluegrassová kapela z Brna, která předveedla opravdu betelné bluegrass.

Velice příjemným překvapením byla pardubická skupina PUB SESSION COUNTRY BAND. Perfektně zvládnutá country diváky opravdu bavila.

sp20 047

Následoval folková formace s australským nádechem YAKKA - Ústí nad Labem. Poprvé na svojšickém pódiu také stanula skupina SVÍZEL z nedaleké Chrudimi.

Naopak svojšickými mazáky je skupina KoYoTi, která prakticky jinde než ve Svojšicích a ve Rtyni v Podkrkonoší, odkud pochází její větší polovina, nevystupuje. Právě proto si to na pódiu vždycky užijí.

sp20 084

Podruhé na Svojšickém Podzimu vystoupila velice úspěšná skupina HŘÍCH v čele s Evou Vlasákovou. Hřích má po právu širokou fanouškovskou základu a nejen proto je ve Svojšicích rádi vidíme.

Tradiční trampská hudba byla zastoupena další pardubickou skupinou T-Qartet.

Druhým zástupcem stylu bluegrass byla skupina eFeM Grass - Frýdek - Místek.

Následovala skupina ELIXÍR, která přijela do Svojšic ve zbrusu nové sestavě, kdy Ivetu Novákovou doplnili Miloš Lehký, Petr Jurášek a Míla Sládek.

sp20 131

Zlatým hřebem bylo bezmála dvouhodinové vystoupení legendární skupiny Lokálka, která na naší hudební scéně vystupuje již od roku 1974. Ačkoliv v posledních letech kapela trochu omladila, nic neztratila na původním humorem okořeněném stylu jak v podání legend Františka Zapadla a Ládi Hübelbauera, tak v podání maldších členů Radka Nováka, Přemka Dolana a Petry Kolátorové. Celý Program prvázel brilantním slovem Vašek Souček, který zavzpomínal i na svá působení na Svojšických Slunovratech a Letorostech.

sp20 135

V polovině vystoupení Lokálky došlo i na vyhlášení nejlepších skupin:

  1. HŘÍCH - Vlkančice
  2. KOYOTI - Rtyně v Podkrkonoší
  3. ELIXÍR - Pardubice

Bohužel jsme v letošním roce museli oželet tradiční country bál, kdy nám mimořádná koronavirová opatření nedovolila uspořádat country bál na sále v Hospůdce v areálu. O to více jsme si všichni užili společné jamování muzikantů, kteří do táhli až do brzkých ranních hodin.

Za dvacet let konání festivalu se na pódiích vystřídalo více než 120 kapel. Nesmíme zapomenout ani na moderátory festivalu: Jirku Trojana "Konga", Otu Koláře "Tína", Jirku Novotného "Jovaniho" a současné moderátory Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka. Velký dík patří také dlouholetému zvukaři Svojšického Podzimu - Lukáši Faltusovi "Ášek Music", který festival zvučí již od roku 2004.

Dík patří také všem divákům, kteří nám jsou věrni již dvacet let.

Za všechny pořadatele Tomáš "Majk" Vyhnálek

Pomalu se stává tradicí, že na Svojšický Podzim se kamarádi sjíždí již v pátek podvečer a nebylo tomu jinak ani v pátek 13. září 2019. Příjemný pohodový jamm se u některých kamarádů protáhl až do ranních hodin.

Samotný festival začal, jak je již dlouhá léta zvykem, úderem 13. hodiny v sobotu 14.9.2019. Zahájila, jak jinak, pořádající kapela COUNTRY COLAPS - Pardubice. Protože Svojšický Podzim je již festivalem tradičním, tradiční jsou i moderátoři, kteří festival provázejí: Radek "Tučňák" Ujčík a Martin "Drn" Nýdr. Do třetice všeho tradičního se za mixážní pult posadil Lukáš Faltus - Ášek.

Ale dost již bylo tradic, pojďme zmínit i něco nového. Nové bylo občerstvení, o které se nám postaral kamarád Hezoun a ujal se toho skvěle.

Jako druhá kapela na pódiu stanula kapela KoYoTi ze Rtyně v Podkrkonoší kteří se dohromady scházejí jen poskrovnu a tak si vždycky své vystoupení řádně užijí. Nováčkem ve Svojšicích byla dámská kapela AJETO – Praha. Kapela složená ze tří zpěvaček a muzikantek předvedla velice pěkné, vokálově propracované vystoupení.

svojsicky podzim 2019 037

Následovala skupina CHVÍLE Hronov se směsicí českého irského folku. Další skupina podle názvu byla na Svojšickém Podzimu také nováčkem, ale není tomu tak úplně, protože její část jsme již ve Svojšicích vídali ve skupině Choroši. Skupina TRIOMAT vyměnila kytaristu z Chorošů za sympatickou basistku. Z jejich písniček nevyprchal příjemný humor Chorošů a přesto po hudební stránce neztratil Triomat originalitu.

Naprostou lavinou bylo vystoupení skupiny HŘÍCH a jejich zpěvačky Evičky Vlasákové. Hřích si přivezl velice silný fanklub, který byl ve svojšickém kulturním areálu k nepřehlédnutí.

svojsicky podzim 2019 095

Protože program Svojšického Podzimu 2019 poznamenala trochu marodka a absence některých přihlášených skupin, trochu jsme zaimprovizovali a na pódiu se objevila skupina RELAX Dobruška. Kamarádi, kteří se původně přijeli jen podívat, se nenechali dlouho přemlouvat, půjčili si nástroje a ukázali, co umí.

První ryze trampskou skupinou letošního Svojšického Podzimu byla skupina T-Qartet Pardubice. Následoval OTISK z Nového Rychnova a trampský blok uzavřela skupina CHRPA Chrudim.

svojsicky podzim 2019 142

Během vystoupení Chrpy padl na svojšický kulturní areál soumrak a přišel čas na vystoupení hosta Svojšického Podzimu 2019, skupinu COUNTRY LADIES. Pražská, ryze dámská skupina vznikla v r. 1978. Kapela hraje po celé naší republice i v zahraničí tradiční americké i české country, trampské písně i černošské spirituály.

Během jejich vystoupení se pečlivě sčítali divácké hlasy, které nakonec rozhodli o třech nejlepších skupinách:

  1. Otisk – Nový Rychnov
  2. Hřích – Vlkančice
  3. Chrpa – Chrudim

Po vyhlášení těch nejlepších a stažení festivalové vlajky následovala tradiční tečka Svojšického Podzimu  - country bál se skupinou Nawostro z Červených Peček. Byla to opravdu parádní zábava a kapela hrála do časných ranních hodin, za což jim patří veliký dík.

svojsicky podzim 2019 148

Poděkovat musíme i všem divákům a kamarádům kteří nám s festivalem pomáhají. Nezbývá než se těšit na ten příští, 20. ročník.

AHOJ

Za všechny pořadatele Tomáš "Majk" Vyhnálek

8.9.2018 proběhl již 18 ročník Svojšického Podzimu. Moderátorského mikrofonu se tentokrát ujali Radek "Tučňák" Ujčík a Monika "Mončičák" Špoláková. Ta letos zastoupila Drna, kterému nemoc nedovolila moderovat letošní festival. Jako tradičně program zahájila pořádající skupina Country Colaps.

Následovala skupina Františka Nedvěda mladšího HOT DOG BAND - Praha, která do Svojšic přivezla písničky legendárních Brontosaurů.

sp2018 08


Také v roce 2017 se do svojšického amfiteátru vrátila alespoň na jeden víkend trampská a country muzika.

V sobotu 9. září od 13. hodin odstartoval 17. ročník přehlídky trampských a country skupin Svojšický Podzim 2017.

Festival již tradičně zahálila skupina Country Colaps. Za výrazné podpory dvou báječných moderátorů Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka se rozjel kolotoč plný trampské a country muziky tak, jak se na Svojšický Podzim sluší.

sp2017 pavouk 02

 

Jaký byl Svojšický Podzim 2016? Zkrátka báječný.

Celý víkend provázelo nádherné "letní" počasí a již v pátek se sešla slušná parta kamarádů, takže v Hospůdce v areálu se hrálo a tančilo téměř do ranních hodin.

V sobotu 10. září pak již všechno klapalo jako na drátkách. Úderem třinácté hodiny byl zahájen 16. ročník festivalu Svojšický Podzim. O to se tradičně postarala pořadatelská skupina Country Colaps za podpory dvou moderátorů Martina "Drna" Nýdra a Radka "Tučňáka" Ujčíka.

Po té se již rozjela soutěžní část festivalu. Po Country Colapsu vystoupila skupina BETA BAND z Českého Brodu. Následovala hronovská skupina TOLERANCE. Parádní country přivezla do Svojšic skupina WOSTREJ KARTÁČ - Holšice

svoj podzim 2016 01