• slide_01.jpg
 • slide_02.jpg
 • slide_03.jpg
 • slide_04.jpg
 • slide_05.jpg
 • slide_06.jpg
 • slide_07.jpg
 • slide_08.jpg
 • slide_09.jpg
 • slide_10.jpg
 • slide_11.jpg
 • slide_12.jpg
 • slide_13.jpg
 • slide_14.jpg
 • slide_15.jpg
 • slide_16.jpg
 • slide_17.jpg
 • slide_18.jpg
 • slide_19.jpg
 • slide_20.jpg

Hostem Svošického Podzimu 2014 bude 40ti letá CHRPA

TROCHA HISTORIE NIKOHO NEZABIJE…….
ANEB CHRPA, JAK JI ASI NEZNÁTE

Základní, notoricky známá fakta:

Kapela byla založena v říjnu 1974. Tehdy Josef Bob Kratochvíl sezval kamarády do útulné hospůdky v Doubravicích nedaleko Pardubic, a tady vybíral lidi, kteří by na něco hráli a zároveň dobře zpívali, protože hned od počátku věděl, že více hlasů bude potřeba.

Během 1,5 roku vykrystalizovala sestava:

Josef Bob Kratochvíl – kontrabas, banjo
Václav Tvaroh – housle
Jiří Zourek – kytara
Oldřich Volf – kytara, kontrabas
Eduard Šťastný – zvukař
Roman Dostál – moderátor ( od října 1976 )

chrpa77Olda s Bobem střídali nástroje dle potřeby a samozřejmostí byl zpěv všech členů, protože Chrpa v té době, a ještě dlouho potom, byla společně se Stopou Pardubice, jedinými soubory v širokém okolí, které dokázaly zpívat čtyřhlasně.

Na začátku byly velké problémy se zpěvem přes aparaturu. To zná asi každý muzikant, že jinak se zpívá tzv. na hubu a úplně něco jiného je přes mikrofon. Na jednom z prvních vystoupení odmítli kluci zpívat přes aparaturu, stoupli na kraj jeviště a přidali na hlasech. Jejich výkon ohodnotil porotce Erik Knirsch tak, že prý to není zpěv, ale řvaní do lidí. Když ho jeho žena přemlouvala, aby klukům alespoň něco pochválil, že začínají, že je potřeba je podpořit apod. řekl – nemám co bych pochválil. Hoši si to vzali k srdci a začali tvrdě pracovat na technice a spolupráci s technikou a i sami na sobě.

Čas ubíhal, vše se začínalo dařit lépe a lépe, dostavovaly se první úspěchy jak na trampských akcích, tak i na prknech, která znamenají svět. To vše bylo dáno tím, že v té době začínala obliba trampské písně a vůbec trampingu mezi lidmi vzrůstat, i když oficiálními orgány byla stále odsouvána na okraj kultury, jako něco pro socialismus nepatřičného. Kdo zažil, ví o čem je řeč.

Chrpa začala patřit k předním amatérským kapelám Východních Čech a pomalu se prosazovala na různých festivalech asoutěžích. Začalo několik krásných roků ve spolupráci s kapelami z Pardubic, Chocně, Hradce Králové, Brna, České Třebové – Stopa, Vodáci, Peklo, Ženáči, Kamarád, Bílá kost, Lokálka, Příboj, Karabina, Jitřenka, Ozvěna a spousta dalších. S mnohými z nich se setkáváme dodnes a váže nás dlouholeté a nejen muzikantské přátelství.

Chrpa měla v obsazení během svého působení dokonce i několik příslušnic hezčí poloviny lidstva – první zpěvačkou byla Olina Brotanová, potom Blanka Hliněná – Bastlová, Iva Pešková, potom Hana Ľuptovská, která hrála i housle, Alena a Mirka Havlovy – kytara a housle.

Repertoár kapely byl složen převážně z trampských písní různého data vzniku. Jednou z věcí, kterou se Chrpa vždy snažila dodržet, je to, že má v repertoáru i staré trampské písně. Některé jsou na světě více než 50 let. Mimo písní od známých autorů máme i své vlastní, které pro nás napsali kamarádi. Jedním z nich byl i Vladimír Hlavatý – Juan , držitel několika Zlatých trapsavců.

Samozřejmě, že během let Chrpa prošla mnoha změnami, obsazení se měnilo, mnoho z těch, kteří v Chrpě začali, později hráli i v jiných kapelách. Podle našich sklerotických vzpomínek se v Chrpě během let vystřídalo více než 30 muzikantů. Někteří hráli jen pár měsíců, jiní celé roky. Protože v té době byli většinou z Chrudimi a Pardubic, vrchovatou měrou byl naplněn název kapely, který vznikl spojením začátečních písmen názvů obou měst. Kdo by chtěl vědět, kdo a kdy byl členem Chrpy, může nahlédnout do naší kroniky. Ta už má čtyři silné svazky a je vedena od vzniku kapely. Všechno v kronice je pravdivě zapsáno, nic netajíme ani nevylepšujeme, je to prostě tak, jak se co stalo.
Chrpa prožila a přežila i spoustu krizových období, ale vždy se podařilo muzikantskou partu udržet i díky tomu, že základ byl v našem kamarádství.

chrpa2009Ke Svojšicím a Slunovratu, ze kterého vlastně vychází i Svojšický podzim, máme letitý vztah, protože jsme byli jednou z kapel, které Slunovrat začínaly už na tzv Nultém ročníku. Tehdy to bylo poprvé, sešlo se asi šest kapel, obecenstvo tvořili rodinní příslušníci a pár kamarádů, hrálo se před jevištěm dole na betonu, střecha vůbec nebyla, tu jsme stavěli až potom při brigádách, natírala se konstrukce a vůbec se celý areál teprve zveleboval. Odměnou všem, kteří tehdy přiložili ruce k dílu, byl vždy guláš a pivo v horní hospodě a poté promítání amatérského filmového záznamu z loňského roku. To byly krásné časy amatérských kapel, kamarádů a fajn muziky. Během několika roků festival narostl do obřích rozměrů a stala se z něj akce, kde amatérské kapely byly tak trochu odsunuty do pozadí a pořadatelé sázeli víc na profesionální – a samozřejmě co se úrovně týká – i kvalitnější kapely.

Roman Dostál

Současné složení kapely:

Bob Josef Kratochvíl – kontrabas

Zob Miloš Kazda – kytara, banjo

George Jirka Svoboda – kytara

Tom Tomáš Klásek – harmoniky, kytara

Romča Roman Dostál - konferenciér (nástroj tužka), sejšnová kytara.

Statistiky

Dnešní datum:

Svátek má:

Partneři

Partnerské festivaly PORTY

partner porty 24

Novinky e-mailem

asekCRo PA logo 1047 barv v8  webtom martlogoRadioSamsonzlaty spendlik radio folk