LOKALKA 18 10 2019Hostem 20. ročníku Svojšického Podzimu bude hradecká skupina LOKÁLKA.

Lokálka vznikla ve stejném roce, kdy jsem se narodil, v roce 1974 a prakticky mně provázela celým mým dosavadním hudebním životem. O tom svědčí mé značně ohmatané zpěvníky Lokálky, ze kterých jsem se snažil interpretovat humorné písničky Ládi Straky a bavil tak své kamarády a posluchače.

Ve své tvorbě paroduje především různé písně z oblasti country music, popmusic a dalších žánrů. Kromě toho má i svoji vlastní původní tvorbu. Nedílnou součástí vystoupení Lokálky se staly také svérázné pohádky a vyprávění s průvodním slovem Václava Součka.

Mezi první výraznější úspěchy lze řadit čestné uznání na Portě 1978 v Olomouci, kde navíc ve finále autorské soutěže zazněla Strakova trampská písnička Blues vambereckého špekáčku. O rok později si Lokálka z Olomouce odvezla interpretační Portu a absolutní prvenství v hlasování diváků. V tomtéž roce kapela při zaměstnání absolvovala bez dvou stovku oficiálních vystoupení takříkajíc od Šumavy k Tatrám a na dlouhá léta se stala hosty nejvýznamnějších tuzemských festivalů trampské, folkové a country muziky. Kromě šesti „desek“  natočila na dvě desítky tzv. trvalek v hradeckém studiu Československého rozhlasu a přes dvě stovky živých rozhlasových nahrávek. Absolvovala i přes dvacet televizních vystoupení.

Po několika personálních obměnách se Lokálka v roce 1990 vrátila téměř k původnímu složení. Ladislav Straka – akustická kytara, zpěv; František Zapadlo – zpěv, taneční kreace; Ladislav Hübelbauer – baskytara, zpěv (zakládající členové); Jiří Gregora – klávesy (v Lokálce od roku 1975), Václav Souček - průvodní slovo (od roku 1977) a Přemysl Dolan – elektrická kytara, zpěv (od roku 2001).

13. června 2009 zemřel kapelník Ladislav Straka.

Lokalka 5582

V posledních letech kapela trochu omladila personál a v současné době hraje ve složení:

Ladislav Straka - kapelník a nehrající kapitán
Václav Souček - moderátor, zpěv
Ladislav Hübelbauer - baskytara, zpěv
František Zapadlo - zpěv, tanec
Přemysl Dolan - kytary, zpěv
Radek Novák - kytara, akordeon, zpěv
Petra Kolátorová "Kvasňa" - klávesy, zpěv

O zvuk se řadu let stará Vít Hříbal.