Také v roce 2014 se začali sjíždět muzikanti a kamarádí již v předvečer festivalu a to i přesto, že předpověď počasí nebyla příznivá a ještě v pátek dopoledne smáčel svojšický areál pořádný liják. K večeru se nakonec počasí umoudřilo a sál Hospůdky v areálu se v pátek velice slušně zaplnil.

V sobotu ráno na nás chvílemi vykouklo sluníčko a tak jsme se s nadějí pustili do příprav festivalu. Ten byl tradičně zahájen ve 13 hodin Vlajkou v podání skupiny Country Colapskterou na pódiu podpořili i ostatní muzikanti a připomněli si tak atmosféru dřívějších Svojšických Slunovratů. Po krátké vzpomínce na dlouholetého moderátora Svojšického Podzimu kamaráda Tína, který v minulém roce tragicky zahynul, pokračovalo vystoupení pořádající skupiny Country Colaps.

sp14 1

Jako první soutěžní skupina vystoupilo Avízo z Jablonce nad Nisou. Poměrně mladá skupina, která hraje necelé čtyři roky, udělala značný krok dopředu.  Následovali Parťáci - Pardubice se svým tradičním country. Trochu netradiční hudbu na pomezí několika žánrů předvedla skupina z Lysé nad Labem Klíč od nepokoje. Následovala ostravská bluegrassová skupina Whiskey Before Breakfast založena roku 2013 ze starých, ostřílených hráčů, doplněná o mladou krev. Hlavní jádro skupiny jsme už ve Svojšicích vídali ve skupině Bruno Unit. Následovala skupina z Vysočiny, kterou již jsme ve Svojšicích také mohli slyšet, výborná skupina s výrazným vokálem, skupina Otisk. Další stálicí Svojšického Podzimu je vynikající folková skupina Naopak - Dobříš. Naopak nováčkem na Svojšickém podzimu, ačkoliv hraje již 20 let, byla skupina CK Band - Choceň. Skupina hraje hudbu na pomezí bluegrassu a country. Další skupina s výrazným vokálem, která je také pravidelným účastníkem Svojšického Podzimu, byla skupina KoYoTi. Jejich vystoupení bylo jako vždy zábavné a posluchači se skutečně dobře bavili, což bylo znát i na hodnocení diváků, když jim jen o kousek uteklo třetí místo. 

 

sp14 2

Naprosto perfektní vystoupení plné zábavných gagů předvedla skupina Bluegrass Friends - Ml. Boleslav. Tato skupina se na pódiu Svojšického Podzimu právem zabydluje. Poprvé ve Svojšicích letos hrála skupina Choroši. Vítěz letošního ročníku Talent Country rádia a finalista Porty. Naopak již po čtvrté ve Svojšicích účinkoval další finalista Porty a dvojnásobný vítěz Svojšického Podzimu ostravská skupina Marod. Po třetí přijela do Svojšic country skupina z Červených Peček Nawostro. Nawostro hraje opravdu s chutí a tak rádi přijali naši nabídku odehrát večerní country bál. Závěr soutěžní části patřil největší formaci, která letos do Svojšic přijela - Michal Tučný revival  ze Rtyně v Podkrkonoší. Na jejich vystoupení jsem se opravdu těšil a kapela nezklamala. Jejich vystoupení bylo úžasné a mělo atmosféru, která vytáhla většinu publika z laviček do kotle pod pódiem a bylo znát i na kapele, že se jim to líbí.

Jako host Svojšického Podzimu 2014 vystoupila Chrpa - Chrudim která v letošním roce oslaví neuvěřitelné 40. výročí. Chrpa je také na svojšickém pódiu jako doma a to nejen na Svojšickém Podzimu, ale pamatuje i účinkování na legendárním Svojšickém Slunovratu. Bylo nám ctí ji pozvat jako hosta a odměnou skupině za 40 let hraní tradiční trampské písně byl také ohlas publika. Nechyběla ani gratulace pořadatelů a několik přídavků.

sp14 3

Před 21. hodinou došlo na vyhlášení výsledků diváckého hlasování.

1. místo: BLUEGRASS FRIENDS - Ml. Boleslav
2. místo: MAROD - Ostrava
3. místo: NAOPAK - Dobříš

Vítězný Bluegrass Friends ještě přidal několik písniček, zatím co nahoře v Hospůdce v areálu se již chystala skupina Nawostro na večerní countrybál.

sp14 4

Celý festival svým slovem provázel Martin "DRN" Nýdr a o vynikající zvuk se postaral Lukáš Faltus "ÁŠEK music".

Děkujeme všem účastníkům a těšíme se za rok....
.