Ačkoliv nám předpověď počasí věštila na Svojšický Podzim 2013 vcelku slušné počasí, v sobotu 14.9. jsme se probudili do deštivého rána. Déšť nás prakticky zlobil celé dopoledne a tak jsme s obavami vzhlíželi k obloze i hlavní pokladně a doufali, že se svojšický amfiteátr alespoň trochu zaplní diváky. Nakonec to ale dopadlo dobře a ve třináct hodin mohl být festival zahájen. Tradičně Vlajkou zahájila pořádající pardubická skupina Country Colaps. Po krátkém úvodním slovu obou moderátorů Oty "TínaKoláře a Martina "DrnaNýdra jsme zahráli čtyři nejúspěšnější písničky letošní sezóny, doplněných o tradiční "Podzimní zprávu". Po nás nastoupila další vynikající country skupina Nawostro z Červených Peček. Ta přijela do Svojšic po druhé a jen nerada nás opouštěla hned po svém vystoupení, protože je čekalo ještě jedno hraní.

svojsicky-podzim-2013 017
NAWOSTRO - Červené Pečky

Do třetice všeho dobrého zahrála další tradiční country skupina Parťáci - Pardubice.  Následovala folková skupina Chvíle z Hronova. Ta je již tradičním účastníkem Svojšického Podzimu. Nejvíce mě zaujala Péťa Buchtová, která však s Chvílí již vystupuje jen občas. O třídu výš bylo vystoupení choceňské formace Bobík band. Ačkoliv někteří její členové již ve Svojšicích dříve vystupovali v jiných skupinách, moderní bluegrass takové úrovně jsem od nich nečekal. Po nich přišla řada na KoYoTy. KoYoTi účinkovali ve Svojšicích potřetí a letošní vystoupení patřilo určitě k těm nejlepším za dosavadní dobu existence této kapely, která se schází jen několikrát za rok. To potvrdilo i divácké hlasování, když KoYoTi zůstali těsně za stupni vítězů. Další trampskou skupinou byl vítěz letošní Podlužanské Kytary skupina Otisk z Nového Rychnova. Jejich vystoupení bylo velice příjemné a ku cti kapely patří i jejich páteční hraní, kdy s námi jammovali až do pozdních hodin.

svojsicky-podzim-2013 048
OTISK - Nový Rychnov

Po několika letech zavítal do Svojšic Fukanec z Nového Města nad Metují. Jejich propracované aranže doplněné o příjemné vokály patří na festivalech vždy k tomu nejlepšímu. Následoval ostravský Marod. Ten přijel do Svojšic potřetí a rodina Matláškova je ukázkou splněného snu, který si může každá trampská kapela přát. Za svoji krátkou existenci nastartovali přímo raketovou kariéru. Krom vítězství na Svojšickém Podzimu 2011 a jejich hostování v loňském roce, kapela nasbírala vavříny na mnoha dalších festivalech, včetně toho pro mnohé skupiny nejcennějšího, vítězství na Portě. Dalším zástupcem tradičního country-stylu je pražská skupina JEZ-country. Bylo znát, že kapela patří již mezi zkušené muzikanty. Jejich profesionální výkon doplněný o přímo ukázkové nasazení, byl pro mě velkým zážitkem. Další pražskou skupinou bylo Hluboké nedorozumění. Skupina patří mezi tradiční účastníky trampských a folkových festivalů a vždycky je to nedorozumění velice příjemné. Mám radost, že se tato kapela do Svojšic vrací.

svojsicky-podzim-2013 077
HLUBOKÉ NEDOROZUMĚNÍ - Praha

Z trochu jiného soudku pak bylo vystoupení východočeské skupiny Trumf. Kapela Trumf hraje moderní country a její kvality nelze popřít, o čemž vypovídá i občasné vystupování s Tomášem Linkou. Další dvě kapely mají tak trochu na triku manželé Zajíčkovi. Falešná pětka - Jičín přijela do Svojšic poprvé. Skupina balancuje na hraně folku a trampské muziky a rodina Zajíčkova v ní tak trochu hraje přesilovku, ale určitě to není na škodu. Naopak - Dobříš přijel naopak do Svojšic již po několikáté a pokaždé to bylo super. Tradiční trampskou hudbu přivezla na Svojšický Podzim Chrpa - Chrudim. Skupina má za bezmála 40 let své činnosti na krku mnoho úspěchů snad na všech festivalech, které člověka napadnou. Pravidelně se na předních příčkách umísťují i ve Svojšicích. Tak trochu na poslední chvíli dorazil loňský vítěz The Bluegrass Friends - Mladá Boleslav. Jejich tradiční bluegrass se sympatickým projevem patřil k tomu nejlepšímu, co jsme letos ve Svojšicích mohli vidět. Bohužel konečné hlasování ovlivnilo to, že již jsme s nimi ani nepočítali a většina diváků  odhlasovala při vystoupení Chrpy.

svojsicky-podzim-2013 111
F.T.PRIM - Brno

Na závěr festivalu vystoupil jako host brněnský F.T.Prim. Skupina působí na scéně již od roku 1988. Hraje moderní trampskou hudbu a za 25 let svého působení přinesla posluchačům hezkou řádku krásných písniček. Jejich vystoupení diváky opravdu zaujalo, o čemž svědčí i několik přídavků.

Během jejich koncertu se zatím v zákulisí sčítaly hlasy. Letošního ročníku se zúčastnilo rekordních 17 skupin a z 15 soutěžících vybrat tři nejlepší bylo pro mnohé diváky dost obtížné. Přesto na prvním místě se jednoznačně umístila skupina MAROD.

Výsledky SVOJŠICKÉHO PODZIMU 2013:

1. místo: MAROD - Ostrava (87 hlasů)
2. místo: NAOPAK - Dobříš (65 hlasů)
3. místo: CHRPA - Chrudim (49 hlasů)

svojsicky-podzim-2013 116
MAROD - Ostrava

Zatím co Marod  ještě na hlavní scéně přidal pár písniček ( jak je ve Svojšicích zvykem), nahoře v hospůdce se rozjížděl country bál se skupinou Trumf. Výborná zábava pokračovala až do pozdních nočních hodin a po ní se jammovalo až do rána. Tím vyvrcholila bezvadná atmosféra, která je ve Svojšicích již pravidlem, a je vidět, že ji nepokazilo ani trochu horší počasí. Festival nás pořadatele stojí vždycky dost sil, ale také nám přináší spoustu radosti. Jsme rádi, že máme tolik kamarádů a muzikantů, kteří se do Svojšic rádi vracejí a to nás motivuje k tomu vytrvat.

© Tomáš Majk Vyhnálek; foto: Terka

IMG_1384a
JEZ-country - Praha