I ve Svojšicích padalo listí, i do Svojšic přišel podzim…

Poslední zářijový víkend zažily Svojšice to, co už málem bylo dávnou minulostí. V hospodě U lípy proběhla obnovená premiéra Svojšického podzimu, festivalu trempských a country skupin. Festival si nedělá žádné ambice, a proto se neuskutečňuje ve známém svojšickém areálu, ale v hostinci U lípy. Záměrem této přehlídky je umožnit kapelám poznat se mezi sebou a předvést své umění. Samozřejmě je určen i pro nezávislé diváky, ale neočekává tisíce návštěvníků. Každá kapela se lépe cítí před zaplněným sálem, než před poloprázdným kulturním areálem.

Už v pátek se začali sjíždět diváci a některé kapely. Většina však dorazila v sobotu dopoledne. Přijel také kamarád Krokodýl se svým Archivem trempských písní.

p9280002

V sobotu byla nálada skvělá a při zahájení ve 13 hodin všichni pociťovali radostné očekávání. Vždyť po mnoha letech zase začíná nový, mladý a malý festival, na kterém si mohou zahrát a zazpívat bez obav i méně známé, či neznámé kapely. Celým odpolednem a večerem provázel s většinou vtipným komentářem Dědek, který byl za svou snahu nominován na cenu Maskot dne. Bohužel se letos neudělovala, takže mu to vyjde třeba za rok. Zúčastněných kapel bylo sedm a dorazily z celé republiky. Nejdál to bylo z Prahy, která vyslala jako delegaci kapelu Nostalgie. V těsném závěsu na kilometry dojely Čí-psy? z Hronova a Marná snaha z Orlických hor. Téměř domácí byla kapela Wyrton z Ronova nad Doubravou a úplně domácí Pádlo a Klapeto, obé z Pardubic. A samo-sebou, že také pořádající Country Colaps. Ačkoli se diváků moc nesešlo, muzikantů s doprovodem bylo dostatek a proto se rozdaly hlasovací lístky všem. Na pódiu se střídala v asi třičtvrtěhodinových intervalech zmíněná hudební tělesa a napětí vzrůstalo. Nic nerušilo sledování výkonů a jejich hodnocení a i zábavy bylo dostatek. Snad jenom zvukaři mohli ubrat trochu decibelů.

p9280004

Okolo 18-té hodiny se dohrálo a odevzdaly se hlasovací lístky s vyznačeným pořadím na prvních třech místech. Poté se spočítaly jednotlivé hlasy a pořadatelé připravili slavnostní vyhlášení. V půl sedmé se napětí v sále dalo krájet a nikdo téměř nedýchal. Jednotlivá umístění vyhlašovali Dědek s Krokodýlem a předávání cen se ujala Iveta. Majk se jako fotograf vyznamenal a svůj nový digitál málem zavařil. Konečně jsme se dozvěděli umístění: Na třetím místě Wyrton, na druhém Klapeto a první budou za rok obhajovat Čí-psy?.

p9280052

Večer od 19-ti hodin vypuknul za všeobecného nadšení country bál, kde si za odměnu zahrály kapely Nostalgie, Klapeto, Wyrton a Country Colaps. Všichni se báječně bavili, tančilo se a zpívalo, hodně se tleskalo a výkony udivovaly i samotné interprety. Skončilo se úderem půlnoci a všichni byli spokojení. Co dodat? Bylo to super a loučili jsme se velmi přátelsky.

Umístění skupin 28.9.2002

1.   ČÍ - PSI ? - Hronov

2. KLAPETO - Pardubice

3. WIRTON - Ronov nad Doubravou

4. COUNTRY COLAPS - Pardubice

5. PÁDLO - Pardubice

6. NOSTALGIE - Praha

7. MARNÁ SNAHA - Orlické hory

 

    Všechny zveme na další ročník. Takže za rok ve Svojšicích AHOJ!!!