Protože Svojšický Podzim má rok od roku stoupající tendenci, vsadili jsme letos na divokou kartu a rozhodli jsme se uspořádat festival po širým nebem v krásném přírodním amfiteátru ve Svojšicích. Abychom si zajistili co nejlepší počasí, posunuli jsme termín na 9.září a vzývali svatého Petra, aby nám po uplakaném srpnu nepršelo.

Svojšický areál

Dnes už můžu říct, že tento tah byl správný. 400 diváků, kteří si letos našli cestu do Svojšic, by se už do hospůdky opravdu nevešlo. Areál, jenž pojal v dobách své slávy až 12 000 lidí sice vypadal poloprázdný, ale my jsme byli s návštěvou spokojeni, vždyť oproti loňsku stoupla na dvojnásobek. Věřím, že spokojeni byli také účinkující a především diváci, kteří do Svojšic přijeli. Atmosféra byla mile domácká, bez front na pivo, párek nebo na WC, zkrátka místo pro příjemný podzimní vandr.

Country Colaps - Pardubice

Country Colaps - Pardubice

Letos se nám nakonec sešlo 11 soutěžních skupin, které byly od 13ti hod. hlavním programem Svojšického Podzimu. Jako první vystoupila pořádající kapela Country Colaps - Pardubice, která festival již tradičně zahájila. Následoval Kámen úrazu z Prahy a další pardubická skupina Šejdrem; ti již tradičně zahráli několik starých trempských písniček. Poprvé ve Svojšicích zahrála skupina Gala-Tea - Slatiňany, jejíž první vystoupení proběhlo na letošním krajském kole Trampské porty v Kostelci nad Orlicí, kde zaujali natolik, že dostali od realizačního štábu v Ústí nad Labem divokou kartu a pozvaní na semifinálová klání Trampské porty v Ústí nad Labem.

Šejdrem - Pardubice

Šejdrem - Pardubice

Program pokračoval vystoupením skupiny Svou cestou z Odolene vody, která vystoupila na Svojšickém Podzimu již v roce 2004. Od té doby její hudební projev přidal na síle a musím říct, že podle mého názoru, patřilo jejich vystoupení k těm nejlepším. Další skupina Kamion z Hronova sice původně na programu nebyla, ale protože měli chuť si zahrát, dostali příležitost a dokonce jsme jim obstarali i náhradního basáka Foxe ze skupiny Šejdrem, protože ten jejich s nimi nepřijel. Velkou radost udělala skupina Pavučina - Pardubice, která letos zazářila na krajském kole Trampské porty v Kostelci nad Orlicí, kde zvítězili a postoupili tak do Ústí nad Labem.

Chrpa - Chrudim

Chrpa - Chrudim

Velkou legendou, která sice na Podzimu hrála poprvé, ale přesto na prknech svojšického amfiteátru stanula mnohokrát, byla chrudimská Chrpa. Přesto, že měla za sebou poněkud náročné koncertování, jejich výkon nezklamal nikoho. Bob sice vyměnil kontrabas za baskytaru s kombem, ale jak řekl, je to mnohem mobilnější a snad tím nikoho z trempů neurazil. ( K ohni si snad basovku nebere. ) Tradičním účastníkem Svojšického Podzimu je skupina country Můjčass Bruntál ( dříve country Můjgrass ), která přijela do Svojšic potřetí.

Hrnek - Hlučín - Orlová

Hrnek - Hlučín - Orlová

Následovala další bruntálská skupina, která v programu nahradila původně nahlášený Arrest, skupina Reserve. Závěr soutěžní části pak obstarala poměrně mladá Hlučínsko - Orlovská kapela Hrnek. Všechny soutěžní skupiny předvedly vynikající výkony a diváci měli co vychutnávat i bez účasti současných hvězd české folk a country scény. To se také ukázalo při závěrečném hlasování, které bylo velice vyrovnané a kde právě diváci rozhodovali o třech nejlepších skupinách.

Ozvěna - Brno

Ozvěna - Brno

Zlatou tečkou Svojšického Podzimu 2006 bylo vystoupení brněnské skupiny Ozvěna, která poprvé vystupovala ve Svojšicích na Slunovratu téměř před 30 lety a ráda přijala naše pozvání. Během jejich zhruba třičtvrtěhodinového vystoupení se zatím v zákulisí sčítaly divácké hlasy, které rozhodly o následujícím pořadí:

1. místo: CHRPA - CHRUDIM
2. místo: COUNTRY COLAPS - PARDUBICE
3. místo: RESERVE - BRUNTÁL

Celý den nás slovem provázel a mnoho zajímavých informací o kapelách nám zprostředkovával Jiří Jovani Novotný. Také jemu velké pódium v kulturním areálu ve Svojšicích svědčí a cítí se na něm jako doma. Z jeho hlavy byla divácká soutěž o nejlepší báseň na téma Svojšický Podzim, kterých se přes počáteční ostych sešla pěkná řádka.

Vítězná - Jerry - Chrudim

Na podzim, když přijde září,
Ve Svojšicích se nám daří.
Počasí nám dneska přeje,
Muzikanti hrají skvěle.
Nezpívá tu Karel Gott,
Ale je tu dost fajn not.
Kytary tu dobře ladí,
Po duši nás hudba hladí.
Není nám tu vůbec zima,
Jsme tu přeci mezi svýma.

Kromě velmi kvalitních výkonů účinkujících a nádherného počasí musím vyzdvihnout vynikající ozvučení, o které se postaral Lukáš Faltus zv. Ášek z Letohradu. To vše přispělo ke spokojenosti jak diváků, tak nás pořadatelů. Vyhlášením výsledků a závěrečnou písní skupiny Ozvěna však festival nekončil. Pokračoval countrybálem na sále v Hospůdce v areálu, kam se přesunulo opravdu hodně těch, kterým se ještě nechtělo domů a venku jim byla zima. Protože nedorazila skupina Bratři, nezbylo nám - Country Colapsu - nic jiného, než abychom po zbytek večera hráli sami. Doufám, že jsme nikoho nezklamali a že příští rok bude ještě lepší.

© Tomáš Majk Vyhnálek.


Sponzoři a partneři festivalu:

Mediální partner:

CRo PA_logo Český rozhlas Pardubice
http://pardubice.rozhlas.cz
104,7 FM 101,0 FM 102,4 FM
Pardubický kraj Pardubicko Svitavsko