Nádherné podzimní počasí přivítalo účastníky Svojšického Podzimu 24.9.2005 ve svojšické Hospůdce v areálu. Přehlídku trempských a country skupin odstartovala po třinácté hodině skupina Suroví Kocouři z Odolene Vody, kteří si vylosovali nepopulární pořadové číslo 1. Suroví Kocouři byli letos ve Svojšicích podruhé. Hrají převážně folkovou muziku, která vyniká mohutným hlasem Milana Surovce.

SvPodzim05 036

Druhá půlhodinka patřila již stálici Svojšického Podzimu, pardubické skupině Noncua Canto. Tato již legendární skupina hrající spíše historickou a irskou hudbu vyniká množstvím členů, kteří se na pódium Svojšického Podzimu sotva vešli. Již z tohoto důvodu se začalo uvažovat, že se příští ročník posune o kousek ven, na velké pódium přírodního amfiteátru ve Svojšicích. Tuto myšlenku posílilo i nádherné počasí a ohlasy diváků i účinkujících.

Trempská hudba byla zastoupena skupinou Šejdrem z Pardubic. Tříčlenná skupina vedená Otou Kolářem zvaným Týno, kterého můžete znát mimo jiné z Horního Jelení, kde již několik let uvádí Festival Trempské Písně, zahrála několik starých známých trempský písniček. Tím si získala především přízeň starších posluchačů a trempského publika.

Následující hodina patřila bluegrassu. Jako první zahrála tento žánr skupina Arrest z Bruntálu, která na pódiu Svojšického Podzimu stanula podruhé. Skupina hraje ve složení Jiří Pršala - banjo, Rosťa Bureš - kytara, Martin Křenek - mandolína, Zbyněk Crha - basa. Nováčkem ve Svojšicích, ne však na hudební scéně, byl Minaret ze Slaného. Toto pětičlenné seskupení je oproti předchozí sestavě bohatší o dobro a vynikající foukací harmoniku, na což hraje Petr Kollár. Na kytaru hraje a zpívá Radek Valenta, na mandolínu Petr Podoba, na kontrabas Jiří Znamenáček a nováčkem hrajícím v této sestavě je Ctirad Staněk s banjem. Obě skupiny předvedly precizně zahraný bluegrass, okořeněný špetkou humoru a českými texty.

SvPodzim05_059.jpg

Další bruntálskou skupinou, která přijela do Svojšic také podruhé, byla skupina Můjgrass country Bruntál. Ta oproti loňskému roku posílila o houslistku Radku Bednářovou, což ( podle mého názoru ) posunulo skupinu o kousek blíž ke country.

Z Hradce Králové přijela do Svojšic folková skupina Pročne. Se třemi zpěvačkami se dá už něco dělat a to taky bylo znát na perfektním zpěvu a výrazu kapely. Skupina hraje ve složení Pavlína Machatá, Hanka Matějová a Míša Hanzlová - zpěv, Eva Radhouská - akordeon, Vlastimil Jůn - kontrabas, Míra Kváča - kytara.

SvPodzim05_078.jpg

Po krátké přestávce nastoupil v 17:30 na pódium loňský a předloňský vítěz skupina Bratři ze Zrnětína. Ta dostála své tradici a i letos se jmenovali jinak než rok předtím a svůj název poangličtili na Brotherss. O proti loňsku se také rozrostli o jednoho nového člena a to Petra Herynka juniora hrajícího na klávesy. Ostatní bratři Herynkové  Karel - kytara, Petr - kytara, Pavel - banjo a nejmladší z bratrů František na basu. Rovněž letos předvedli vynikající country a jódl a při jejich vystoupení praskal už sál Hospůdky v areálu ve švech.

Na pomezí trempské hudby a folku se už pěknou řádku let pohybuje skupina Špunt z Přerova. Přesto, že průměrný věk členů této kapely je 35 let, se tato skupina pohybuje po folkových a trempských pódiích již od roku 1985. Z původní sestavy není ve skupině už nikdo, ale skupina je přesto hudebně velice vyzrálá a jejich vystoupení patřilo k těm nejlepším.

SvPodzim05_098.jpg

Skupinou, která za poslední čtyři roky na Svojšickém Podzimu nechyběla je skupina  Klapeto z Pardubic. Jako tradičně zahráli příjemné taneční country a letos několik známých melodií doplnili také vlastními texty vynikající houslistky Kristýny Kvapilové.

Závěr soutěžní části Svojšického Podzimu patřil pořádající skupině Country Colapsu z Pardubic. Colaps zahrál písničky ze svého nového CD Elektrická řeka, které na závěr vystoupení pokřtil. Tím se postaral o zajímavé a nečekané vyvrcholení soutěžních vystoupení. Mezitím už probíhalo divácké hlasování, které mělo určit tři nejlepší skupiny.

SvPodzim05_127.jpg

Vyvrcholením večera bylo vystoupení Jana Kryla, který vystoupil s recitálem Není bratr jako bratr, složeným z vlastních básní a písniček. Během této hudební produkce probíhalo sčítání hlasů diváků, kteří nakonec určili pořadí tří vítězných skupin.

1. místo: Bratři - Zrnětín (143 hlasů)
2. místo: Country Colaps - Pardubice (115 hlasů)
3. místo: Špunt - Přerov (50 hlasů)

SvPodzim05_164.jpg

Celý den provázel slovem další nováček festivalu Jiří Jovany Novotný. Svého úkolu se zhostil opravdu výborně a divákům zprostředkoval velice zajímavé i vtipné informace o kapelách.

.SvPodzim05_152.jpg

Večerní galakoncert měl patřit právě třem nejlepším skupinám. Bohužel Bratři museli odjet a tak na místo nich zahrála skupina Klapeto, která se v konečném součtu hlasů umístila jako čtvrtá. Galakoncert zahájila skupina Špunt, která během svého půlhodinového vystoupení ukázala, že to umí opravdu pěkně rozjet a přilákala na vzniklý taneční parket první tanečníky. Při vystoupení skupiny Klapeto tančil už celý sál.

SvPodzim05_177.jpg

Klepeťáci dokázali, že countrybály jsou jejich parketou a své vystoupení protáhli na hodinu. Finiš večera patřil opět Country Colapsu, sice oslabenému o zpěvačku Ivetu Novákovou, ale o to více nadšenému  a odhodlanému udržet vynikající zábavu co nejdéle. Hlavní pořadatel Tomáš Majk Vyhnálek - basa, Martin Drn Nýdr ( který celý den pomáhal drátovat vynikajícímu zvukaři Lukáši Áškovi Faltusovi z Letohradu ) na kytaru a Zdeněk Blendy Dejdar - mandolína, dotáhli celý den do úspěšného konce.  Festival skončil pár minut po půlnoci.

Divácká účast je rok od roku větší a tak se možná příští ročník, pokud nám bude přát počasí, uskuteční venku na velkém pódiu.