Svojšický Podzim 1995

Všechno to začalo po festivalu ve Žlebech na jaře v roce 1995. Protože Svojšický Letorost byl definitivně mrtev, rozhodli jsme se udělat taky takový malý festiválek. U zrození této myšlenky byly tři hlavy: Jarda Akéla Mučka, Jirka Malý z rádia Profil a já. Dále také samozřejmě Mamuša a Olda z Hostince U lípy ve Svojšicích , kde se měl festival konat. Přípravy se rozjely se všemi starostmi a problémy, které pořádání podobné akce přináší. Na Svojšickém Slunovratu jsme rozjeli reklamní kampaň k patrné nelibosti organizátorů konkurenčních festivalů. Původní plánovaný název Svojšické Letokruhy jsme po neshodech s F&C, který vlastnil ochranou známku na Svojšický Letorost, změnili na Svojšický Podzim, kterýžto název už tolik neasocioval původní název festivalu, který se dřív ve Svojšicích na podzim konal.

Tak tady byl nultý ročník Svojšického Podzimu - přehlídky amatérských trempských kapel. Zájemců o hraní bylo dost a i zapálených lidí se pár našlo. Nejvíc práce ale stejně zbylo na nás. Upravit dvůr za hospodou, postavit pódium a lavičky atd. Kromě Akély a mě se na těchto pracech nemalou mírou podílela skupina Pedro, se kterou jsem v té době hrál.

Nakonec nastal očekávaný den 9.9.1995. Úderem třinácté hodiny zahájila pardubická skupina Hotovo více než deset hodin trvající přehlídku 12. amatérských trempských kapel a jednotlivců. Festival slovem provázel Jirka Malý a o zvuk se staral Milan Chramosta. Divácká účast byla sice nižší než jsme si přáli, ale možná právě proto panovala během celého festivalu fantastická nálada. O úspěšnosti jednotlivých účinkujích rozhodovali diváci sami a tak pomocí hlasovacích lísků určili pět nejlepších.

Účinkovali:

Hotovo
Já a zbytek
Wigwam
Duo Moravec a Zajíc
Tonda Hříbek Šturma
Jarda Jung a náhodné hudební sdružení ASIFOUS
V těžkým klidu
Rybízek a Bank
Pedro
Ajtasida
Nome
Dyjego

Divácké pořadí:

1.   Pedro
2.   Duo Moravec a Zajíc
3.   V těžkým klidu
4.   Ajtasida
5.   Já a zbytek

Finále pak patřilo pardubické skupině Poupata, které tentokrát příslušela role hostů.

Tak proběhl nultý ročník a na několik let poslední ročník Svojšického Podzimu. Pro neshody v koncepci a směru festivalu mezi mnou na jedné straně a  Akélou a Jirkou na straně druhé, jsem se na pořádání následných festivalů nepodílel. V dalších dvou letech proběhly na podzim ve Svojšickém areálu dva festivaly pořádané Akélou a Jirkou Malým s rádiem Profil SVOJŠICKÉ LETOKRUHY. Těm se nepodařilo navázat na tradici Svojšického Slunovratu a Letorostu a nakonec z finančních důvodů zanikli úplně.