7. ročník Svojšického Podzimu byl poněkud uplakaný. Nejednalo  se naštěstí o nekonečné přívaly deště, ale nepříjemné mrholení se určitě podepsalo na slabší divácké návštěvě svojšického amfiteátru. Jinak tomu bylo u účinkujících. Ti se nenechali zastrašit ani vlhkem ani ryze podzimním počasím.

Pidilidi - Pardubice
Pidilidi - Pardubice

Festival jsme už tradičně ve 13 hodin zahájili my (Country Colaps). Naše vystoupení nebudu v rámci objektivity hodnotit, ale mě se hrálo a zpívalo perfektně a myslím, že i zbytku kapely. Po nás, už soutěžně, vystoupilo na svojšické pódium 12 skupin. Začaly tři spíš folkové formace. Levoruký Eda se svojí oblíbenou ( musím říct že perfektní ) doprovodnou kapelou. Pidilidi z Pardubic, dle mého názoru nejlepší pardubická folková kapela, a skupina Tady to máš z Plzně, která zahrála víc jazzu než folku nebo country. Pak už se to rozjelo pěkně v rytmu country.

Bratři - Zrnětín
Bratři - Zrnětín

Skupina Bratři ze Zrnětína je několikanásobný šampión Svojšického Podzimu. Ačkoliv byla oslabená o banjistu Pavla, zahrála písničky ze svého nového CD, které opravdu vzaly za srdce. Country Můj čass Bruntál vystoupil ve Svojšicích tuším po čtvrté a tradičně předvedli pěknou country. Následovala skupina La Mesta z Bruntálu a Rýmařova, která zahrála country irským nádechem. Procítěný zpěv a hudební vyzrálost zanechal silný dojem nejenom ve mě. Následovala pražská skupina Na eks (dříve Nostalgie), která také nebyla ve Svojšicích poprvé, ale poprvé předvedla tak přesvědčivý výkon. Především bych vyzvedl zpěvačku Evu Neumannovou. Stejně tak i skupina Kamion z Hronova je rok od roku lepší.

La Mesta - Bruntál, Rýmařov
La Mesta - Bruntál, Rýmařov

Skupina Pedro z Hradce Králové byla (spolu se mnou) kdysi u zrodu Svojšického Podzimu. Právě proto, že od té doby uběhla spousta vody, těšil jsem se na jejich výkon a nebyl jsem zklamaný. Folková skupina I.C.Q. z Ostravy je finalistou Porty 2007. Ač také oslabená v neúplné sestavě, ukázala, že umí. Přesto, že se začalo stmívat a snad chlad donutil některé návštěvníky i tancovat, čekalo nás ještě pár bonbónků. Členové skupiny Galerie z Kunčic p.O. hrají spolu necelý rok, ale na pódiu to vypadalo, jako když dohromady hrají celý život. Právem byli vyhlášeni objevem roku na loňském Beskydském folkování.

Duo Havlová & Krejsa - Teplice
Duo Havlová & Krejsa - Teplice

Absolutní pozdvižení u zpola promoklého publika způsobil další finalista mezinárodního kola Porty Duo Havlová & Krejsa. Přijeli z Teplic a cestou stihli ještě jeden festival. Dynamický folk se šmrncem cikánského flamenga doslova způsobil boj o posledních pět s sebou přivezených CD, který se strhl po jejich vystoupení. To byla poslední soutěžní skupina. Bohužel doplatili na to, že mnoho diváků odhlasovalo dřív v domnění, že je už nic lepšího nečeká. Rozhodně patřili k tomu nejlepšímu, co ve Svojšicích zaznělo.

Chrpa - Chrudim
Chrpa - Chrudim

Kolem půl deváté došlo na poslední vystoupení, o které se postarala chrudimská Chrpa, letošní host, loňský vítěz a legenda mezi trempskými kapelami. Jejich výkon netřeba komentovat. Kapela se narodila ve stejném roce jako já a 33 let hraní něco znamená. Během jejich vystoupení se sčítaly hlasy zhruba tří set diváků, abychom mohli vybrat tři nejlepší kapely. Ceny společně s naší zpěvačkou Ivetou předal starosta Svojšic pan Jošt.

1. místo: NA EKS - Praha (81 bodů)
2. místo: PEDRO - Hradec Králové (78 bodů)
3. místo: BRATŘI - Zrnětín (75 bodů)

Soutěžní část Svojšického Podzimu provázel (za občasné Drnovi pomoci)  svým slovem Jonáš Rajchman neboli Hrášek. Byl tak trochu nováčkem na podobné akci, ale zhostil se toho statečně.

Po poslední písničce a stažení festivalové vlajky pokračoval večer v Hospůdce v areálu countrybálem. O hudbu se postaraly skupiny Kamion a Chrpa. Chrpáci však byli k nezastavení a pokračovali v hraní i po countrybále. Společný jam části Chrpy a části Country Colapsu končil až časně ráno.

večerní countrybál
večerní countrybál

Z pohledu diváka jsem byl opravdu spokojený. Hudební úroveň kapel rok od roku roste a i kapely, které nejsou tolik známé, dokážou předvést profesionální výkon.

Z pohledu účinkujícího jsem byl také spokojen. Perfektní zvuk, o který se postaral Ášek, atmosféra Svojšického areálu a skvělé prostředí - to vše povzbudí muzikanta k tomu nejlepšímu výkonu a já si to užil, ač počasí nebylo tak skvělé a obecenstva mohlo být víc.

Z pohledu pořadatele, ikdyž lidí přijelo méně, než jsme čekali, jsem vlastně také spokojen. Zájem skupin přijet zahrát do Svojšic je větší, než můžeme přijmout a věřím, že si i diváci najdou příští rok cestu na Svojšický Podzim.