Aktuálně
Hostem 20. ročníku Svojšického Podzimu bude hradecká skupina LOKÁLKA.
Lokálka vznikla ve stejném roce, kdy jsem se narodil, v roce 1974 a prakticky mně provázela celým mým dosavadním hudebním životem. O tom svědčí mé značně ohmatané zpěvníky Lokálky, ze kterých jsem se snažil interpretovat humorné písničky Ládi Straky a bavil tak své kamarády a posluchače.
Ve své tvorbě paroduje především různé písně z oblasti country music, popmusic a dalších žánrů. Kromě toho má i svoji vlastní původní tvorbu. Nedílnou součástí vystoupení Lokálky se staly také svérázné pohádky a vyprávění s průvodním slovem Václava Součka.
Mezi první výraznější úspěchy lze řadit čestné uznání na Portě 1978 v Olomouci, kde navíc ve finále autorské soutěže zazněla Strakova trampská písnička Blues vambereckého špekáčku. O rok později si Lokálka z Olomouce odvezla interpretační Portu a absolutní prvenství v hlasování diváků. V tomtéž roce kapela při zaměstnání absolvovala bez dvou stovku oficiálních vystoupení takříkajíc od Šumavy k Tatrám a na dlouhá léta se stala hosty nejvýznamnějších tuzemských festivalů trampské, folkové a country muziky. Kromě šesti „desek“ natočila na dvě desítky tzv. trvalek v hradeckém studiu Československého rozhlasu a přes dvě stovky živých rozhlasových nahrávek. Absolvovala i přes dvacet televizních vystoupení.
Po několika personálních obměnách se Lokálka v roce 1990 vrátila téměř k původnímu složení. Ladislav Straka – akustická kytara, zpěv; František Zapadlo – zpěv, taneční kreace; Ladislav Hübelbauer – baskytara, zpěv (zakládající členové); Jiří Gregora – klávesy (v Lokálce od roku 1975), Václav Souček - průvodní slovo (od roku 1977) a Přemysl Dolan – elektrická kytara, zpěv (od roku 2001).
13. června 2009 zemřel kapelník Ladislav Straka.
V posledních letech kapela trochu omladila personál a v současné době hraje ve složení:
Ladislav Straka - kapelník a nehrající kapitán
Václav Souček - moderátor, zpěv
Ladislav Hübelbauer - baskytara, zpěv
František Zapadlo - zpěv, tanec
Přemysl Dolan - kytary, zpěv
Radek Novák - kytara, akordeon, zpěv
Petra Kolátorová "Kvasňa" - klávesy, zpěv
O zvuk se řadu let stará Vít Hříbal.
Kapela Country Ladies z Prahy vznikla v r. 1978. Kapela hraje v tuzemsku po celé naší republice i v zahraničí. Převážně v Polsku, Rakousku, Německu, Itálii a Švýcarsku. Vyhrála také konkurs hraní v Japonsku z 50 country kapel.
Kapela natáčela v televizi Nova a televizi Šlágr. Má svoje CD a DVD.
Kapela vyhrála 1. místo z 12-ti kapel na festivalu Paracountry Hora Říp. V porotě byl angličan- houslista, který doprovází Lucii Bílou, kterému se kapela ohromě líbila.
Kapela hraje k poslechu i k tanci, americké i české country, trampské písně a černošské spirituály.
Kapela nabízí několik možných variant vystoupení, například hraní v klubech, vystoupení na oslavách, soukromých akcích, firemních večírcích, městských slavnostech, festivalech , atd.
Zakladatelkou, manažérkou a kapelnicí je Jitka Maroušková, která je odkojená vážnou hudbou. Už jako dítě skládala vážnou hudbu. Pak hrála tradiční jazz. Pro kapelu Country Ladies skládá písničky, jak texty tak i melodie. My dáváme život písním a ony nám na oplátku přinášejí do života něco důležitého – porozumění, lásku, konkrétní cíl a smysl.
![]() |
![]() |
Kapela vznikla v roce 1982 ze stejnojmenné osady Zlatý Orel. Od roku 1983 vystupuje veřejně na mikrofony s klasickou trampskou písničkou. První vystoupení v Lucerně na oslavě 20.výročí KTO. Dále přihláška na Portu a vystupování v klubech a na FCT festivalech.
Kapela se cítí nejlépe u kamarádů na osadách a u táborových ohňů, ale přesto již okusila práci v nahrávacích studiích.
Spolu s dalšími kamarády v roce 1993 natočila písničky na MC „Písničky osady Hurikán“, CD a kazety: „Vandr do Colorada“, „Mezi pátým a šestým“, „Nejkrásnější písničky o lásce “ , „Vandrsranda“ a další. V roce 1999 natočila 18 písní na své vlastní CD „Píseň, co mám rád“. Píseň „7 žlutejch kamínků“ od Heleny Mandysové z tohoto CD má v roce 2000/2001 boom a je ještě vydána na CD „Trampský hit století“ (7) a „Vandr do šedesátejch“. Přesvědčivě také vyhrává na jaře 2001 v soutěži Bonanza, kterou pořádá Country radio. V březnu 2002 natáčí ke 20. výročí kapely CD s názvem „Zlatý orel - 20 NEJ“.
V roce 2018 je kapele 36 let. Během této doby se obsazení kapely měnilo a nyní od roku 2016 hrajeme v tomto obsazení:
- Vedoucí kapely, kytara 6, 12 a zpěv Václav Křemen
- mandolína a zpěv Petr Guth
- kytara 6 a zpěv Zdeněk Konvičný
- basová kytara Bohumil Svoboda
Jak šel čas
V roce 1977 jsme jako osadní sbor Zlatý orel poprvé vystoupili před mikrofony na večeru jubilantů ve velkém sále restaurace v Riegrových sadech. Vznik trampské skupiny Zlatý orel je ale datován až rokem 1982, kdy se část osadního sboru začala více zabývat aranžováním trampských písní.
V následujících letech vystupujeme již pravidelně s klasickou trampskou písničkou nejen mezi kamarády u táborových ohňů, na osadních merendách a FCT klubech, ale i na „prknech, která znamenají svět". Okusili jsme pódia pražské Lucerny, Sokolovského dostavníku, Svojšického slunovratu a Porty. Mezi naše největší úspěchy patří trojnásobné vítězství na Ivančickém korbelu a vítězství na festivalu trampské písně v Horním Jelení. Potěšilo nás i ocenění na celosvětovém potlachu v Coloradu v roce 1993.
V současné době se již soutěží nezúčastňujeme a hrajeme trampské písničky pro potěšení svoje i kamarádů a těšíme se z dobré pohody, která při takovém hraní nastává.
![]() |
![]() |
![]() |